Jak rozpoznać typ skóry?

Powrót

Jakie czynniki wpływają na typ skóry?

Dookoła nas jest wiele czynników – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, które mogą mieć wpływ na wygląd i kondycję skóry. Oto kilka z nich, które należy wziąć pod uwagę, aby efektywnie ocenić typ skóry, gdyż może okazać się, że nasza skóra reaguje na elementy, których wyeliminowanie jest w zasięgu naszych możliwości: hormony, zaburzenia skóry, skłonności genetyczne, palenie czynne i bierne, leki, dieta, rutynowe czynności oczyszczające, stres, opalanie bez zabezpieczenia, klimat. Istnieje pięć typów skóry: normalna, sucha, tłusta, mieszana i wrażliwa. Każda skóra ma swoje własne cechy i właściwości, które pozwalają nam łatwo je od siebie odróżnić. Oto kilka przydatnych wskazówek, aby rozpoznać typ skóry.


Rodzaje typów skóry

Normalny ludzie z tym typem skóry są prawdziwymi szczęściarzami. Skóra taka nie jest zbyt tłusta, ani zbyt sucha. Wygląda gładko, czysto i zdrowo. Ma poprawny bilans nawilżenia i natłuszczenia oraz dobrą elastyczność, a pory są prawie niewidoczne.

Suchy – występuje u wielu osób. Skóra sucha nie zachowuje dostatecznej wilgoci, co powoduje drobne zmarszczki i linie, a także małe pory. Brak natłuszczenia sprawia, że skóra jest krucha, łuszcząca i pozbawiona bariery ochronnej. W wyniku tego, jest znacznie bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia, promieniowanie UV, czy ekstremalne warunki pogodowe. Należy unikać zbyt agresywnych środków do mycia twarzy, diety ubogiej w niezbędne kwasy tłuszczowe, ekstremalnych warunków pogodowych.

Tłusty – często spotykany w okresie dojrzewania, ale nie tylko. Tłusta skóra ma duże pory i tendencję do wyprysków, czy zaskórniaków, a to dlatego, że wytwarza zbyt duże ilości serum. Cera taka ma tłusty i lśniący wygląd. Do czynników obciążających należą: skłonności genetyczne, zmiany hormonalne (dojrzewanie, ciąża, menopauza, itp.), gorący i wilgotny klimat, zbyt agresywne środki oczyszczające twarz, zbyt odżywcze kremy do pielęgnacji skóry.

Mieszany to najtrudniejszy do pielęgnacji typ skóry, posiadający zarówno obszary suche, jak i tłuste. Skóra jest zwykle najbardziej tłusta w strefie T – czyli na czole, nosie i brodzie, a w pozostałych miejscach, czyli na policzkach i wokół oczu jest sucha. Przy tego rodzaju skórze należy ostrożnie dobierać produkty do pielęgnacji, ponieważ różne obszary skóry wymagają innego leczenia.

Wrażliwy – ten typ skóry jest najbardziej delikatny. Cechują go podrażnienia i zaczerwienienia. Należy unikać zbyt mocnych scrubów i peelingów złuszczających skórę, podrażniających środków do mycia twarzy (np. z alkoholem), papierosów, nagłych zmian temperatur (ciepło/zimno), kremów przeciwzmarszczkowych na bazie kwasów owocowych lub zawierających retinol.

Powrót
TwitterFacebookEmail